Prorektorer

Anker Engelund- 1937 – 30. november 1941

A. Schneider- 1. december 1941 – 30. november 1944

Jakob Nielsen - 1. december 1944 – 30. november 1947

H. M. Andreasen - 1. december 1947 – 30. november 1950

J. L. Mansa - 1. december 1950 – 30. november 1953

C. W. Prohaska - 1. december 1953 – 30. november 1956

R. W. Asmussen- 1. december 1956 – 30. november 1960

L. A. Hyldgaard-Jensen- 1. december 1960 – 30. november 1963

N. F. Bisgaard-  1. december 1963 – 30. november 1966

Aage Jespersen - 1. december 1966 – 30. november 1969

Niels I. Meyer - 1. december 1969 – 30. november 1973

Flemming Woldbye- 1. januar 1974 – 31. januar 1975

Johannes Munch-Petersen - 1. april 1975 – 31. oktober 1978

Bent Knudsen - 1. november 1978 – 31. oktober 1982

Knud Christensen- 1. november 1982 – 31. december 1994

Knut Conradsen- 1. januar 1995 – 31. august 2010

Anders Bjarklev- 1. september 2010 - 31. oktober 2011

Henrik C. Wegener- 1. november 2011

http://www.historie.dtu.dk/historie/personer/prorektorer
24 SEPTEMBER 2017